Így emelkednek durván a parkolási díjak a budapesti kerületekben
A Főváros a zöld rendszámos autókat sem kímélte.
A Venezuelában született zongoraművész, Andres Carciente minden követ megmozgat azért, hogy megtudja, ki bújtatta és mentette meg az édesanyja életét 1944-ben Budapesten. Egy képeslap alapján kezdett el kutakodni.
Nyitókép: Friedmann Ágnes hatévesen
1944-ben a zsidó származású Friedmann Ágika hatesztendős volt. Valószínűleg az édesanyjával együtt deportálták volna, ha nem kapnak segítő kezet. Budán, egy lakásban vészelték át a nyilas terrort. A hatesztendős kislány semmit sem értett az egészből, csak azt tudta, hogy nem a saját nevét kell mondania, ha valaki megkérdezi, hogy hívják.
A borzalmakat túlélték, a kislány pedig a háború után Svájcba került leányotthonba,
A borzalmakat próbálták elfelejteni, elnyomták magukban, még otthon sem beszélgettek arról az időszakról.
Friedmann Ágnes aztán felnőtt, Venezuelában házasodott és megszületett a fiuk, Andres. Ő volt az, aki már felnőttként elkezdte kérdezgetni az édesanyját, ugyanis mindig is izgatta a család története. Az anyukája sokat nem tudott mondani, hiszen arról is csak emlékfoszlányai voltak, hogy Budapesten hol bújtatták őket; és hogy ki, arról pedig végképp nem tudott semmit. Mivel a nagymama 1963-ban meghalt, őt nem kérdezhette meg Andres, így nyomozásba kezdett. Sokáig semmire sem jutott, aztán talált egy képeslapot, amelyben minden jel szerint a család megmentőjéről írt még 1947-ben a nagymamája.
Andres egyébként hosszú évek óta Budapesten él. Zongoraművészként végzett a Liszt Ferenc Zeneakadémián, s úgy volt, visszatér Caracasba, ám közbejött a szerelem, itt ragadt, megházasodott és gyermekük is lett.
Szerinte az évek alatt összeállt a kép.
mert több mint valószínű, hogy ő volt az édesanyja megmentője.
Azt is kiderítette, hogy a férfi Budán a Torbágyi út 22. szám alatt, majd később a Böszörményi út 18/b alatti házban is élt a háború után, ám eddig még nem akadt a leszármazottak nyomára.
Andres Carciente
Pedig szeretné 76 év elteltével megköszönni nekik azt, amit az édesanyja megmentője tett. Friedmann Ágnes – aki később Falusra magyarosított – egyébként még ma is él, 82 esztendős és Caracasban várja a híreket. Ha Andres sikerrel jár, 76 év után végre megtudhatja, ki is mentette meg a szinte biztos haláltól 1944-ben.
***
Ha ön tud valamit a megmentőről, ismerős lenne önnek a neve, akkor írjon nekünk e-mailt a kapcsolat kukac mandiner.hu címre, köszönjük!